. מילים . 

בשפת המראות   

מבית מדרש אשה 

לבן

November 6, 2017

נשאלתי אמש לחלב השקדים ,שמסתובבת איתו בתיק להנעים את עת התה שלי . 
הבטחתי שאשתף שוב .חלב שקדים . המתכון הפשוט וכל הסיפור הלבן שבו בחיי ...

פתחתי מחלבה קטנה בבית . לעצמי . סוגרת מעגל . 
ינקתי עד גיל ממש מאוחר . אם לדייק שנות העשרים המאוחרות . אני גדלתי על חלב . חלב אם . כל יום ממש רגע לפני שהיד שלי הונחה על ידית הדלת בדרך ליציאה מהבית הפציעה השאלה מהמטבח בספרדית : "לקחת סוודר ,שתית חלב ?" . כל חברי הילדות שלי הכירו את הניגון של הצירוף , ואת הד הקול של אמא שלי . ובחיוך גדול ובתנועת שפתיים שמחכה את הברות המבע יצאתי עם הברכה של אמא שלי . כל יום . המון פעמים ביום . "לקחת סוודר. שתית חלב" . הניגון הזה ליווה אותי שנים רבות . גם כשבאתי כבר עם הילדים שלי .הניגון המשיך להשמע . והילדים לא ממש הבינו מה עניין הסוודר. חלב . כן ,לא הכל הילדים שלך מבינים שקשור לחיים שלך . ינקתי שנים רבות . דרך החלב . חום . אהבה בלי תנאי ודאגת אמת של אמא שלי . לכל טיול לצופים , לצבא היא שלחה לי חבילות של קופסאות חלב עמיד . עד ש.... . תבונת הגוף שלי ידעה לסמן - לא עוד חלב . 
זה שנים רבות שאני לא שותה חלב . לעיתים חלב עיזים . אבל משהו בנפש שלי נותר עם הכמיהה למרקם המשיי הלבן . הוא מוטבע בזכרונות מופלאים של קירבה . של עוצמות רגש . של אהבת אמת . שקידה של קדושה . התחליפים הקנויים לא עשו לי את זה . משהו באריזות המלבניות , תעשיתיות . משהו בטעם המתקתק מידי לא דייק . והסתובבתי עם הכמיהה . עד שזומן לי הידע הפשוט . לשקוד בהכנת חלב שקדים . אגוזים . 
אז פתחתי לי מחלבה קטנה . אודה זה היה לחלוטין משכר לראות את הנוזל המשיי הלבן נוטף מבעד לבד הסינון .... חליבה אמיתית . השקדיה המופלאה מצליחה להניק ולעורר ריגוש של ילדות . אז חייבת לשתף . נסו לפחות פעם אחת . מרגיש לי שיש שם משהו עבורכן הנשים . מעבר לחלב עצמו . 
אז בפשטות . 
ההתחלה היא בהשריה . אגוזים הם קשים . אבל כל אגוז כמונו הנשים יש לו זמן ריכוך שונה . 
שקדים - 12 שעות . 
מקדמיה . בוטנים . צנוברים . אגוזי לוז - 8 שעות . 
פקנים . אגוזי מלך - 4 שעות .

 

קשיו. פיסטוק - 2 שעות . 
חשוב ! לא להשרות מעבר לזמן המומלץ יכולים להחמיץ .
יש המשרים . קלופים - ויש עם הקליפה . נסו וראו מה מתאים לכם .
ויש אפשרות זריזה מאיצה - להשרות 20 דק במים רותחים בשני סבבים . 
למעוניינות - קילוף יכול להעשות בקלות לאחר השריה של השקדים ב מים רותחים ל15 דקות . 
כמויות - 
1 כוס אגוזים/שקדים מושרים ותפוחים לבחירתכן
3 כוסות מים 
לתוספת טעם - תמרים . וניל. אגבה . סילאן לבחירתכן .
סננו השקדים לאחר ההשריה . העבירו לבלנדר . הוסיפו את המים . תנו להם להסתובב ולהתמזג יחד כ 2 דקות עד למרקם נוזלי אחיד ובהיר . הניחו בד טטרה /חיתול/ שק , מעל לבקבוק / צנצנת המיועדים לחלב . וסננו בעדינות . אתן יכולות ממש לחלוב בידיים ולצמצם הנוזל מהתערובת . זה משחרר הרבה חיוכים . נותר לכם רכז שקדים .
אתן יכולות להשתמש בו לכדורי עוגיות עם מעט תוספת תמרים . או לממרח נפלא עם שום כתוש . מלח . שמן זית . בזיליקום או פטרוזיליה . החלב משובח . וההכנה מענגת . ניתן לשמור בקרור 3-4 ימים .
מילים לשקידה - לִשְׁקֹד לְשָׁקוּד לַשָּׁקוּד שְׁקִידָה שֶׁקִּידָה שָׁקַד שָׁקֵד שֶׁקָּד קִדֵּשׁ קַדֵּשׁ קֹדֶשׁ לְקַדֵּשׁ לְקֹדֶשׁ לַקֹּדֶשׁ קְדֻשָּׁה קְדוֹשָׁה קְדוֹשָׁהּ קִדּוּשָׁהּ

Please reload

מילים מהקצה  

מה את מסננת ?

March 30, 2016

1/2
Please reload

באר הדעת
Please reload

Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon

בית מדרש אשה .מקום.פשוט . 

נתיב האפרסק 3 מושב ניר בנים 79525

אסתר גופר 

054-3251608 - 08-8502111

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Pinterest Icon
  • White Instagram Icon

© 2016 אסתר גופר . Proudly created with Wix.com